"Zielona Biblioteka, czyli z książką w przyrodę"

W tym roku Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Pszczynie po raz kolejny bierze udział w programie "Partnerstwo dla książki". Tym razem jako Partnera zaprosiła SP nr 18. W czerwcu miały miejsce pierwsze zajęcia w ramach projektu "Zielona Biblioteka, czyli z książką w przyrodę".

5 czerwca biblioteka zawitała do klasy 4d i 4e. Uczniowie rozpoznawali odgłosy przyrody i rozwiązywali zagadki ze świata zwierząt. Okazało się, że obserwując świat fauny można się wiele nauczyć o naszym życiu społecznym. Zwierzęta przecież, tak samo jak ludzie, wyrażają złość, gdy są atakowane czy oznaczają swoje terytorium. Kto walczy o swój kącik w domu, rozumie niedźwiedzia drapiącego korę. Nasi milusińscy stworzyli także własne piankowe księgi. Powstały rysunki łabędzia czy grzechotnika, który niemal wypełza zza kartek. Był też oczywiście czas na czytanie!

Zielona biblioteka - odgłosy zwierząt12 zdjęć

6 czerwca klasy 6c i 5e odwiedziły bibliotekę, by wziąć udział w zajęciach multimedialnych „Z tabletem do lasu”. Tym razem dzieci musiały stworzyć własną historię. Wykorzystując tablety dzieci miały za zadanie wymyślić fabułę i opracować graficznie komiksy o gadającym drzewie, zakatarzonej kaczce i wściekłej wiewiórce.
Przed wyruszeniem w teren dzieci, za pomocą aplikacji oraz literatury popularnonaukowej zapoznały się z roślinnością i zwierzętami, jakie mogą spotkać na swojej drodze. Co prawda las został zastąpiony pszczyńskim parkiem, ale w zupełności wystarczył. Piękne okoliczności przyrody stanowiły niezwykłe tło, a dzieciaki bez trudu odnalazły żywych bohaterów swoich komiksów. Aparaty poszły w ruch i galerie tabletów zapełniły się ogromną ilością zdjęć. Później przyszedł czas na kreatywne szaleństwo. Efekty swojej pracy mogły podziwiać na ekranie.

Zielona biblioteka - z tabletem do lasu88 zdjęć

11 czerwca biblioteka zaprosiła do Zagrody Wsi Pszczyńskiej klasę 1c. Towarzyszyła nam opowieść z książki Piotra Sochy "Pszczoły". Najmłodsi śledzili historię pszczół i wzięli udział w literackiej zagadce. Pan pszczelarz przybliżył zaś sekrety życia w ulu. Czy wiecie, że Pszczółka Maja wcale nie mogła być pszczelim dzieckiem, lecz była dorosłą pszczołą? W końcu na głowach pojawiły się kapelusze i mali śmiałkowie udali się spotkać oko w oko z owadami. Pszczoła na ręce, która tylko łaskocze? To ci miłe doświadczenie! Próbowaliśmy miodu i szukaliśmy królowej, która postanowiła zrobić nam psikusa i dobrze się schować.

Zielona biblioteka - pszczoły20 zdjęć

Zapraszamy uczniów wraz z rodzicami do odwiedzenia biblioteki i skorzystania i atrakcyjnej oferty książek przyrodniczych dla dzieci. Wszystkie książki zakupione w ramach projektu będą ogólnodostępne w Wypożyczalni MPBP.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury